Budowlanka - Rogeranka

Skąd taka nazwa? Na pewno nie z filmu ,,Kto wrobił Królika Rogera”. Nazwa Budowlanka – Rogeranka to nawiązanie, a właściwie hołd, który składamy naszemu patronowi -Rogerowi Sławskiemu. Pamięć o tym architekcie pielęgnują nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół Budowlanych w Poznaniu. W szkole przy ulicy Grunwaldzkiej kształcą się młodzi ludzie, którzy być może w przyszłości pójdą w ślady swojego patrona – znaczącego, poznańskiego architekta. Wybór Rogera Sławskiego na patrona szkoły to pomysł dość młody jak na długoletnią historię samej placówki. Dyrektor Zespołu Szkół Budowlanych - Arkadiusz Dratwa uważa, że był to jednak strzał w dziesiątkę. Przed dziewięcioma laty wybraliśmy spośród wielu kandydatów właśnie tę postać, by przybliżyć ją Poznaniowi, a przede wszystkim naszej młodzieży.

Kim był Roger Sławski? Urodził się w 1871 roku. Ukończył poznańskie Gimnazjum Marii Magdaleny. Studiował w Niemczech. Po studiach powrócił do Poznania i mocnym akcentem, bo projektem odbudowy skrzydła Bazaru Poznańskiego, rozpoczął długoletnią pracę, która zaowocowała licznymi realizacjami architektonicznymi, zarówno w Poznaniu jak i na naszej krajowej mapie dworków, pałaców i kościołów.

Roger Sławski to przede wszystkim architekt PeWuKi, a zatem budynków postawionych w związku z Powszechną Wystawą Krajową. Do dziś obiekty targowe to wizytówki naszego miasta. Warto wspomnieć, że PeWuKa to nie tylko dzisiejszy obszar MTP, ale i między innymi Szpital Wojskowy i budynek dawnego Collegium Chemicum przy Grunwaldzkiej, Collegium Anatomicum przy Śniadeckich czy fontanna w kształcie gwiazdy w Parku Wilsona.

Kierując się od Targów w stronę Placu Wolności, warto spojrzeć na kamienicę PTPN-u przy ulicy Mielżyńskiego czy też nagrodzony tytułem najpiękniejszej kamienicy Poznania (w plebiscycie Głosu Wielkopolskiego) budynek UNION przy ulicy 3 Maja. Szlak architektonicznych realizacji Sławskiego prowadzi nas z Placu Wolności na Stary Rynek. Tu mijamy wspomniany już Bazar, a na samym rynku widzimy budynek Brovarii (tu pozostałości po projekcie Sławskiego widoczne są od ulicy Sierocej) oraz ratusz, nad którego powojenną odbudową pracowała grupa architektów, dla której Sławski był bezcennym doradcą.

Ważną dla Poznania realizacją projektu Sławskiego jest też Dom Studencki ,,Hanka” przy Alejach Niepodległości Na Starołęce możemy zobaczyć kościół pod wezwaniem św. Antoniego Padewskiego. Projekt Sławskiego przeznaczony dla tego budynku był nieco inny niż jego realizacja, ale i tak nosi on ślady talentu tego niezwykłego człowieka. Kościoły projektu Sławskiego znajdują się w wielu polskich miejscowościach: miedzy innymi w Bydgoszczy, Rakoniewicach, Kamieńcu, Ostrowie Wielkopolskim i Kępnie.

Sławski zaprojektował też budynki banku w Kaliszu oraz w Środzie Wielkopolskiej.

Podczas podróży warto odwiedzić miejscowości, w których zachwycą nas dworki i pałace zaprojektowane przez naszego jubilata. Jankowice, Swadzim, Wolsztyn, Bnin, Piotrowo to tylko niektóre z tych propozycji.

Dorobek architektoniczny Sławskiego jest bogaty i warty uwagi. Dlatego, jak podkreśla Dyrektor Zespołu Szkół Budowlanych, nie mogliśmy wybrać sobie lepszego patrona. Mówimy o nim naszej młodzieży, mówimy poznaniakom. Organizujemy wraz z Politechniką Poznańską, Uniwersytetem Artystycznym i Wielkopolska Izbą Budownictwa sesje naukowe poświęcone twórczości Sławskiego. Współpracujemy z wnuczką architekta, panią Krystyna Sławską, gromadząc wspomnienia i przedmioty związane z osobą Sławskiego. Młodzież Zespołu Szkół Budowlanych zabieramy na liczne wycieczki szlakiem naszego patrona, a dziś dostojnego jubilata.

praktyczna
nauka
zawodu

Przyjdź i poznaj tajniki
pracy technika, dekarza,
montera, mechanika,
lakiernika, blacharza lub
wybierz spośród wielu
innych zawodów.

ciekawe
przedmioty
oraz sekcje

Dołącz do swojej sekcji
sportowej, florystycznej,
muzycznej, teatralnej,
fotograficznej lub
tanecznej. Poznaj języki
obce, ucz się i zwiedzaj.

ADRES

ul. Grunwaldzka 152
60-309 Poznań

TELEFON

+ 48 61 661 88 88
wew. 231

© Zespół Szkół Budowlanych w Poznaniu
Our website is protected by DMC Firewall!