SŁAWSKI OKIEM MŁODYCH

Tyle się niekiedy dzieje na młodzieżowych imprezach, że człowiek, świetnie się bawiąc, bywa, że zapomina, kto jest gospodarzem. Podobnie rzecz się ma z Poznaniem. Ulubione miejsca, klimatyczne zaułki, kawiarenki i budynki tak często mijane. Stary Rynek, czyli jakby serce miasta, fontanny, a może i nawet pomniki – takie punkty orientacyjne, przy których można się spotkać z przyjaciółmi. Tu czuje się atmosferę, poznański klimat. Tylko kto za tym stoi? Dlaczego tu jest tak, jak jest? Klimat i klasa zarazem. Przeszłość i nowoczesność. I wszystko ze sobą gra. Kto to tak wymyślił? Zorganizował? Zaprojektował? Miedzy innymi Roger Sławski. Zapytacie, kto to taki? Kim jest jeden z gospodarzy tego miasta, tej urbanistycznej imprezy? Tak, w pewnym sensie imprezy, bo na ulicach Poznania, czy przemierzamy je pieszo, na rowerze, rolkach czy desce, można się świetnie bawić.

Kim jest zatem ten Sławski, który zaprojektował te dekoracje – budynki, które od ponad wieku tworzą klimat tego miasta?

Kończył Marynkę jeszcze w XIX wieku. Na studia wyjechał do Niemiec i tam zdobył dyplom architekta. A później wrócił do Poznania. Był to powrót w wielkim stylu. Takie mocne wejście. A to dlatego, że połączone ze świetną propozycją ze strony władz miasta. Oferta dotyczyła projektu renowacji skrzydła Bazaru Poznańskiego, tej ściany od placu Wolności. A budynek Bazaru jest dla poznaniaków ważny. Kiedyś Paderewski, dziś sala koncertowa. Ale kogo z młodego pokolenia to interesuje? A choćby młodzież z Budowlanki. A konkretnie, Budowlanki – Rogeranki, czyli szkoły, która wybrała sobie Rogera Sławskiego na patrona. Oni świetnie bawią się w Poznaniu. Także i w pobliżu tych miejsc, które zaprojektował Roger Sławski.

Alicja Maksymiuk

Urodziny architekta

Roger Sławski24 marca przypada 150. rocznica urodzin Rogera Sławskiego. Pamięć o tym architekcie pielęgnują miedzy innymi uczniowie Zespołu Szkół Budowlanych w Poznaniu. W szkole przy ulicy Grunwaldzkiej kształcą się młodzi ludzie, którzy być może w przyszłości pójdą w ślady swojego patrona – znaczącego, poznańskiego architekta. Wybór Rogera Sławskiego na patrona szkoły to pomysł dość młody jak na długoletnią historię samej placówki. Dyrektor Zespołu Szkół Budowlanych - Arkadiusz Dratwa uważa, że był to jednak strzał w dziesiątkę. Przed dziewięcioma laty wybraliśmy spośród wielu kandydatów właśnie tę postać, by przybliżyć ją Poznaniowi, a przede wszystkim naszej młodzieży. Dziś, dodaje z duma Dyrektor, możemy wspólnie świętować 150 urodziny patrona szkoły przy ul. Grunwaldzkiej w Poznaniu.

Kim był zacny jubilat? Sławski urodził się w 1871 roku. Ukończył poznańskie Gimnazjum Marii Magdaleny. Studiował w Niemczech. Po studiach powrócił do Poznania i mocnym akcentem, bo projektem odbudowy skrzydła Bazaru Poznańskiego, rozpoczął długoletnią pracę, która zaowocowała licznymi realizacjami architektonicznymi, zarówno w Poznaniu jak i na naszej krajowej mapie dworków, pałaców i kościołów.

Roger Sławski to przede wszystkim architekt PeWuKi, a zatem budynków postawionych w związku z Powszechną Wystawą Krajową. Do dziś obiekty targowe to wizytówki naszego miasta. Warto wspomnieć, że PeWuKa to nie tylko dzisiejszy obszar MTP, ale i między innymi Szpital Wojskowy i budynek dawnego Collegium Chemicum przy Grunwaldzkiej, Collegium Anatomicum przy Śniadeckich czy fontanna w kształcie gwiazdy w Parku Wilsona.

Dni Patrona ZSB - Rogera Sławskiego

Marzec, to miesiąc poświęcony Patronowi ZSB – Rogerowi Sławskiemu. Jak co roku, wszystkie klasy pierwsze naszej szkoły, poznają sylwetkę patrona szkoły oraz zaznajamiają się z Jego zawodowym dorobkiem. Tradycyjnie już w tym okresie, uczniowie klas pierwszych, pod opieką swoich wychowawców i przewodnictwem uczniów z klas starszych, uczestniczą w pieszej wycieczce po Poznaniu „Szlakiem obiektów architektury R. Sławskiego”.

Dzień Patrona

Tegoroczne obchody Dnia Patrona miały kształt wycieczki szlakiem Rogera Sławskiego. Uczniowie klas pierwszych, wędrując śladami naszego architekta, rozwiązywali konkursowe zadania: odnajdywali detale architektoniczne, rozwiązywali rebusy i krzyżówki, pisali wiersze o Sławskim i utrwalali wszystko w ciekawych ujęciach obiektywu. Dzięki temu miasto przestało być dla nich anonimowe. Co więcej, teraz już oni mogą stać się dla swoich bliskich przewodnikami i opowiadać o budynkach, które są projektami naszego patrona.

Uroczyste nadanie szkole imienia Rogera Sławskiego

Od kilku lat Dyrekcja i organ prowadzący szkołę – Wielkopolska Izba Budownictwa podejmowały wysiłek, by ZSB zyskał ciekawego, oryginalnego patrona związanego z branżą budowlaną.

Po konkursie przeprowadzonym 2 lata temu postanowiono, że patronem szkoły zostanie Roger Sławski. Był on wybitnym poznańskim architektem; jednocześnie potrzebne jest przywracanie pamięci o nim. Intensywne starania rozpoczęły się od początku roku szkolnego 2011/2012.

zobacz galerię<<<

Nadanie szkole imienia odbyło się dnia 24 marca 2012 r. Przybyło wielu znamienitych gości. Przede wszystkim pani Krystyna Sławska – wnuczka Rogera Sławskiego. Ponadto uroczystość zaszczycili obecnością m. in.: wojewoda wielkopolski Piotr Florek, posłanka Krystyna Łybacka, wiceprezydent Poznania Tomasz Kayser, Wicekurator Oświaty Dorota Kinal, Prezydent Rady WIB Marek Szczęsny, przewodniczący Rady Miasta Grzegorz Ganowicz, autorka książki o Sławskim Gabriela Klause. Pojawili się także przedstawiciele lokalnych mediów. Na początku głos zabrał dyrektor ZSB Arkadiusz Dratwa. Podkreślił wagę wydarzenia, podziękował za starania, które doprowadziły do nadania szkole imienia Rogera Sławskiego.

Prowadzenie uroczystości powierzono Jackowi Hałasikowi. Ten znany dziennikarz radiowy ubarwił całość ciekawymi opowieściami oraz konkursem gwarowym. Uczestnikom rozdano stworzony wg koncepcji p. Alicji Maksymiuk, p. Jolanty Zielińskiej, p. Krzysztofa Stachowiaka i kl. Wojciecha Kaczmarka przewodnik „Weekend ze Sławskim”.

praktyczna
nauka
zawodu

Przyjdź i poznaj tajniki
pracy technika, dekarza,
montera, mechanika,
lakiernika, blacharza lub
wybierz spośród wielu
innych zawodów.

ciekawe
przedmioty
oraz sekcje

Dołącz do swojej sekcji
sportowej, florystycznej,
muzycznej, teatralnej,
fotograficznej lub
tanecznej. Poznaj języki
obce, ucz się i zwiedzaj.

ADRES

ul. Grunwaldzka 152
60-309 Poznań

TELEFON

+ 48 61 661 88 88
wew. 231

© Zespół Szkół Budowlanych w Poznaniu
DMC Firewall is a Joomla Security extension!