Historia i patron szkoły

Zespół Szkół Budowlanych to Technikum i Branżowa Szkoła I Stopnia. Historia ZSB sięga 1959 roku i trwa nieprzerwanie do dzisiaj. W tym czasie szkoła rozwijała się i zdobywała doświadczenie, żeby dzisiaj stać się jedną z najlepszych szkół branżowych, która uczy przyszłych specjalistów!

Więcej niż szkoła

Wszyscy musimy mieć jakieś marzenia. I nadzieję, że możemy osiągnąć coś więcej, niż mamy. – Cecelia Ahern

BudowlAnka to coś więcej niż szkoła… To miejsce spotkań, wydarzeń branżowych, wycieczek zagranicznych, praktyk w polskich oraz międzynarodowych firmach. 

Pomagamy odkryć i rozwijać talenty naszych uczniów, dla których szkoła to także miejsce poznawania ludzi i nawiązywania przyjaźni.

21.09.1959 r

Zarządzeniem Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych została otwarta Zasadnicza Szkoła Budowlana
dla Pracujących Poznańskiego Zjednoczenia Budownictwa. 

21.09.2021 r.

BudowlAnka jest jedną z najlepszych szkół branżowych
w Poznaniu. Otrzymała wiele nagród i wyróżnień. Została wyróżniona zarówno przez Ministerstwo Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych, jaki i przez Ministerstwo Edukacji.

Roger Sławski

Kim jest Roger Sławski?

Architekt. Urodził się w 1871 r. w Poznaniu. Studiował architekturę na politechnice w Charlottenburgu, praktykę budowlaną odbywał w Marburgu i Karlsruhe. W latach 1900-04 pracował w ministerstwie robót publicznych w Berlinie, po powrocie do Poznania w 1904 r. rozpoczął praktykę zawodową.

Od 1920 r. był naczelnikiem Wydziału Budownictwa w Ministerstwie byłej Dzielnicy Pruskiej, później kierował Wydziałem Budownictwa w Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu i pełnił funkcję naczelnego architekta Powszechnej Wystawy Krajowej w 1929 r. Będąc na emeryturze nadal był zatrudniony w biurach architektonicznych. W 1951 r. pracował dla Międzynarodowych Targów Poznańskich, w latach 1951-53 kierował biurem projektów Pracowni Konserwacji Zabytków w Poznaniu.

Z obiektów wzniesionych w Poznaniu według jego projektów należy wymienić m.in.: nowe skrzydło hotelu „Bazar” od strony pl. Wolności (1898), nowy budynek Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk (1907-08), dom akademicki przy al. Niepodległości (1925-26), kościół św. Antoniego na Starołęce (1950-58).

Z innych obiektów zbudowanych na terenie Wielkopolski na uwagę zasługują m.in. liczne dwory i pałace (w Starym Sielcu, Dłoni, Wolsztynie, Krerowie, Swadzimiu), budynek Banku Towarzystwa Wzajemnego Kredytu w Kaliszu, kościół farny w Ostrowie Wielkopolskim, plebania w Bninie. Zmarł w 1963 r. w Poznaniu, pochowany został na cmentarzu Junikowo… 

Od 24 marca 2012 r. jest patronem Zespołu Szkół Budowlanych w Poznaniu przy ul. Grunwaldzkiej 152.

Zbuduj swoją przyszłość

Zapisz się do nas i odkryj tajniki swojego wymarzonego zawodu. Wybierz kierunek dla siebie, a my pomożemy Ci spełnić marzenie i stać się specjalistą w swojej dziedzinie!