Fach w ręku szansą dla młodych. Jak dotrzeć do uczniów urodzonych ze smartfonem?

GaleriaŻyjemy w czasach, kiedy dzieci chcą być youtuberami, a nie wiedzą, kto to introligator. I mają do tego prawo, bo system edukacji szwankuje i słabo promuje potrzebne zawody. Rozmawialiśmy o tym podczas debaty "Zawodowcy - szansa dla młodych".

Proszę zobaczyć, ile otwiera się klas w liceach i technikach związanych z informatyką. A absolwenci szkół branżowych są rozchwytywani na rynku pracy – mówił na naszej debacie Arkadiusz Dratwa, dyrektor Zespołu Szkół Budowlanych (ZSB). Wciąż nie doceniamy konkretnych zawodów. Szkoły ulegają trendom, nie myślą o przyszłości. Debata „Zawodowcy – szansa dla młodych” to wspólne dzieło „Gazety Wyborczej”, firm: Volkswagen Poznań, Pekabex i Wielkopolskiej Izby Rzemieślniczej (WIR). Próbowaliśmy znaleźć odpowiedzi na ważne pytania dotyczące kariery młodych ludzi. Chcemy walczyć z mitami, że szkoła zawodowa (nazywana dziś branżową) nie daje uczniowi dobrych perspektyw. Czy mamy dziś w Poznaniu i Wielkopolsce bezrobocie wśród młodych? A może brakuje rąk do pracy? Jak powinna wyglądać współpraca między szkołami a pracodawcami? Na te i inne pytania odpowiadali nasi paneliści: prof. Baha Kalinowska-Sufinowicz z Katedry Makroekonomii i Badań nad Rozwojem Uniwersytetu Ekonomicznego, Krystian Waszkiewicz – kierownik działu Rozwój Kompetencji Fachowych i Kształcenie Zawodowe Volkswagen Poznań, Beata Żaczek – wiceprezes Pekabex SA, Jerzy Bartnik – prezes Wielkopolskiej Izby Rzemieślniczej oraz Arkadiusz Dratwa – dyrektor Zespołu Szkół Budowlanych w Poznaniu. Debatę prowadził nasz redakcyjny kolega Tomasz Cylka.

System dualny, czyli żadna nowość

Zaczęła prof. Baha Kalinowska-Sufinowicz, która w krótkiej prezentacji opowiedziała o wyzwaniach w karierze młodych osób. – Od młodych ludzi wymaga się znajomości języków, doświadczenia, kilku fakultetów. A to po prostu w tym wieku niemożliwe – mówiła. Ale jest też druga strona medalu – młodzi również mają swoje wymagania, często oczekują wysokich zarobków już na początku kariery. Nie każdy pracodawca decyduje się na inwestowanie w młodych. – Firmy, które miały pozytywne doświadczenia po zatrudnieniu młodych osób, będą to robić dalej. Ale pracodawcy mają też negatywne doświadczenia, jeżeli wydali sporo pieniędzy na szkolenia i podnoszenie kwalifikacji… A później dana osoba odeszła z firmy, bo nie była przekonana, co chce robić w życiu – mówiła prof. Kalinowska-Sufinowicz.

Arkadiusz Dratwa, dyrektor ZSB, na debacie "Zawodowcy - szansa dla młodych"

Wypowiedź Arkadiusza Dratwy, dyrektora Zespołu Szkół Budowlanych, po organizowanej przez Gazetę Wyborczą debacie "Zawodowcy - szansa dla młodych".

Jest praca, nie ma zawodowców

Wolnych miejsc pracy dla absolwentów szkół zawodowych jest nawet dziesięciokrotnie więcej niż kandydatów. Obsadzenie tych wakatów jest jednym z największych wyzwań polskiej gospodarki.

To najnowocześniejsza linia produkcyjna masterbaczy na świecie – mówił Ralph Rutte, prezes Clariant Polska, podczas otwarcia nowego zakładu produkcyjnego firmy pod Łodzią. Masterbacze to komponenty do produkcji wyrobów z plastiku. Clariant jest ich największym wytwórcą w Europie. Pod Łodzią był już obecny. Firma zbudowała nową fabrykę, bo potrzebowała większych mocy produkcyjnych. Udało się je podnieść o połowę. Inwestycja kosztowała 40 mln zł i pozwoliła stworzyć 15 nowych miejsc pracy.

© 2017 Zespół Szkół Budowlanych w Poznaniu
DMC Firewall is a Joomla Security extension!