Śladami Rogera Sławskiego

 W piątek 11 maja 2012r. klasa 3a TRW pod opieką pani profesor Mirosławy Górnej i wychowawcy – pana prof. Romana Barcińskiego, zwiedzała Stary Rynek w Poznaniu, łącząc wycieczkę przedmiotową ze zwiedzaniem miejsc związanych z nowym patronem szkoły - Rogerem Sławskim, takich jak budynek Brovarii i Hotelu Bazar.

Uczniowie mieli okazję zobaczyć między innymi Ratusz Poznański, domki budnicze z elewacjami zdobionymi sgraffito autorstwa prof. Bednarowicza, budynki Odwachu i Wagi Miejskiej, fontanny Prozerpiny, Marsa, Apolla i Neptuna , słynną Bamberkę, a także zwiedzić poznański kościół Farny. We Farze, wielu z nich pierwszy raz zobaczyło jak wyglądają w rzeczywistości np. stiuki.

Dalej trasa wycieczki prowadziła na Wzgórze Przemysława, do nowo powstającego zamku książęcego oraz kościoła oo. Franciszkanów i na ulicę Ludgardy, gdzie w podziemiach klasztoru Franciszkanów mieści się Makieta Dawnego Poznania. Tam, z wielkim zainteresowaniem, wszyscy obejrzeli i wysłuchali krótkie multimedialne przedstawienie na temat historii naszego miasta. Dopisało nam szczęście, bowiem obecny był w tym dniu autor wszystkich trzech makiet – rzeźbiarz Krzysztof Przybyła.

Uczniowie mieli więc okazję „odpytać” Go osobiście między innymi z historii powstawania makiet, używanych materiałów, źródeł wiedzy, z których korzystał czy czasu ich wykonania. Dowiedzieli się również, że artysta pracuje obecnie nad makietą XIX-wiecznego Poznania w skali 1:150 , która z uwagi na swoje potężne wymiary tj. 500 mkw. z co najmniej 15 tysiącami budynków, będzie prawdopodobnie eksponowana na terenie fortyfikacji Poznańskiej Cytadeli. Jak nas poinformowano, powstająca makieta ma szansę zostać wpisana na listę rekordów Guinnessa, ponieważ żadne z miast np. Nowy Jork czy Singapur, nie ma swojej makiety w takiej skali.

Ostatnim punktem w programie wycieczki był Hotel Bazar. Uczniowie podziwiali nie tylko piękną bryłę budynku - dzieło patrona szkoły, ale wysłuchali też opowieści o ludziach i wydarzeniach związanych z tym obiektem np. wizycie Ignacego Paderewskiego, Hipolicie Cegielskim czy słynnym występie tenora - Jana Kiepury.

Opracowała mgr inż. Mirosława Górna

© 2017 Zespół Szkół Budowlanych w Poznaniu
Our website is protected by DMC Firewall!