Staż w Hennickendorf w ramach projektu Erasmus+

Uczniowie ZSZ w zawodach mechanik i elektromechanik z klas I i II podczas pierwszego tygodnia nauki w Hennickendorf w Centrum Kształcenia Izby Rzemieślniczej we Frankfurcie nad Odrą poznawali tajniki spawania metodą MAG.

Uczniowie w sposób praktyczny uczyli się wszystkich możliwych rodzajów spawania w tej metodzie. Metoda gazowego spawania gazem mieszanym jest powszechnie stosowana w diagnostyce pojazdowej i możliwych naprawach. Stąd nauka spawalnictwa MAG jest powszechnie stosowana także dla niemieckich uczniów w zawodach powiązanych z mechaniką, elektromechaniką, blacharstwem, czy lakiernictwem.

Nasi uczniowie uczyli się przez tydzień dokładnie tak, jak niemieccy uczniowie i tak samo byli oceniani, jak ich niemieccy koledzy. W piątek na koniec zajęć i pierwszego cyklu kształcenia nasi uczniowie zdawali egzamin pisemny i praktyczny. Wszyscy zdali swój egzamin, a najgorsza ocena to dostateczny.

W sobotę i niedzielę nasi uczniowie zwiedzali Berlin, będąc w takich miejscach jak Muzeum Motocykli NRD, Muzeum Historii NRD, czy Muzeum Egipskie.

W II tygodniu pobytu w Ośrodku Szkoleniowym w Hennickendorf należącym do Izby Rzemieślniczej we Frankfurcie uczniowie naszej szkoły spędzili w hali mechanicznej. Zajęcia prowadzone przez niemieckiego nauczyciela Pana Sellina związane były przede wszystkim z budową silnika benzynowego OTTO. Nasi uczniowie mieli możliwość rozbierania i składania silników, badania tłoków i cylindrów, a także uczyli się regulacji zaworów. Uczniowie pracowali w parach. Każda z par musiała rozebrać i złożyć w ciągu 5 dni minimum 4 silniki, poza tym dokonać pomiary, wykonać szczegółową notatkę z przeprowadzonych badań, ponadto sprawdzić wartości z systemu komputerowego BOSCH dla danego silnika. W piątek uczniowie nasi kończąc II tydzień zajęć na stażu zdawali egzamin. Wszyscy ten egzamin zdali.

W dni wolne, sobotę i niedzielę stażyści ZSB udali się wraz z opiekunami na wycieczki do Poczdamu i Berlina. Wycieczki prowadził pan Maciej Jóźwiak. Uczniowie zwiedzili między innymi Pałac Cecilienhof w Poczdamie, Stadion Olimpijski w Berlinie, czy Classic Remise, słynny garaż Berliński z luksusowymi, bardzo drogimi samochodami. Szczególnie Classic Remise wywarło na naszych uczniach szczególne wrażenie, gdy mogli zetknąć się z samochodami wartymi niejednokrotnie kilka milionów złotych.

© 2017 Zespół Szkół Budowlanych w Poznaniu
Our website is protected by DMC Firewall!