Wizyta czeskich uczniów w ZSB

W dniach od 15 do 20 listopada 2009 przebywało w ZSB 7 uczniów w zawodach malarz i posadzkarz wraz z Dyrektorem panem Andrzejem Bartosiem i Pedagogiem Szkolnym Zdenkiem Pawlikiem ze Szkoły Technicznej z Brna. Celem wizyty było odbycie krótkiego stażu zawodowego w polskiej firmie dla porównania warunków i sposobu pracy w branży budownictwa na terenie Unii Europejskiej. Dodajmy,że projekt ten finansowany jest ze środków unijnych, a czescy uczniowie oprócz Poznania pojadą jeszcze do Stuttgartu i Wiednia, by tam u kolejnych partnerów zapoznawać się z metodami pracy w branży budownictwa.

Podczas pobytu uczniowie czescy wraz z naszymi uczniami wykonywali na terenie miasta Poznania przez 3 dni prace budowlane w zakładzie pana Romana Pasonia. Dla podwyższenia znajomości z markami europejskimi branży budownictwa odbyli szkolenia organizowane przez SOPRO i DEKORAL w ramach Akademii Technik Malarskich (ATM) z Wrocławia.

Pobyt czeskich uczniów nie sprowadzał się jednak tylko do pracy. Popołudniami i wieczorami uczniowie mieli program kulturowy. W ramach tego programu uczniowie czescy oraz kilku naszych uczniów z ZSZ zwiedzali nasze miasto. Wśród licznych atrakcji zwiedzali m.in. Stare Miasto, Stary Browar, Browar Kompanii Piwowarskiej. Uczniowie z Czech mieli także możliwość zapoznać się w restauracji ,, Pod Koziołkami” z naszymi regionalnymi daniami. Jednym z przyjemniejszych punktów programu kulturowego był pobyt Czechów i naszych uczniów na kręgielni w Poznań Plaza. Pan Dyrektor Arkadiusz Dratwa zaprowadził czeskich gości także na plac budowy Stadionu Miejskiego przygotowywanego do EURO 2012.

Ze strony ZSB za przeprowadzenie stażu odpowiedzialne były następujące osoby:
- Henryk Sobkowiak - prace przygotowawcze i organizacyjne, oraz opieka podczas prac stażu
- Maciej Jóźwiak – organizacja i przeprowadzenie programu kulturowego
- Elżbieta Wawrzyniak – wsparcie nauczycielskie podczas szkoleń SOPRO i ATM

Nad całością projektu czuwał pan Dyrektor Arkadiusz Dratwa.

W związku z tym, że czeskim partnerom w Poznaniu się bardzo podobało możliwe są dalsze ich projekty w Poznaniu, jak również naszych uczniów w Brnie.

© 2017 Zespół Szkół Budowlanych w Poznaniu
DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd