Wycieczka zawodowa ZSB do firmy REMMERS w Löningen

GaleriaW dniach 20-22.11.2019 uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w szkoleniu firmy REMMERS w Löningen w Niemczech. Szkolenie zawodowe w głównej siedzibie i zakładzie niemieckiego koncernu, specjalizującego się w produkcji farb, lakierów, bejc, posadzek i materiałów ochronnych dla budownictwa zostało zorganizowane po raz pierwszy dla polskich uczniów. Tym bardziej cieszy fakt, że byli to nasi uczniowie. Firma REMMERS objęła patronatem Zespół Szkół Budowlanych przy ul. Grunwaldzkiej 152.

Szkolenie w Niemczech jest jednym z wielu elementów współpracy ZSB Poznań z niemieckim koncernem, którego córka spółka Remmers Polska ma siedzibę w Tarnowie Podgórnym. Niedawno przekazano szkole farby akrylowe do malowania ścian zewnętrznych, dzięki czemu ZSB odświeżyło fasady szkoły. To dzięki zaangażowaniu prezesa pana Michała Recka oraz dyrektora ZSB pana Arkadiusza Dratwy i pani wicedyrektor Moniki Przybysz możliwa była wizyta w Niemczech. W szkoleniu wzięło udział 12 uczniów z klas 2-3 Technikum Budowlanego i 3 klasy Branżowej Szkoły w zawodzie: technolog robót wykończeniowych. Uczniom towarzyszyli oprócz dyrekcji nauczyciele: pani Elżbieta Wawrzyniak, nauczyciel przedmiotów zawodowych oraz pan Maciej Jóźwiak, nauczyciel języka niemieckiego i tłumacz symultaniczny podczas szkolenia i pobytu w Niemczech.

Za program szkolenia, organizację i przeprowadzenie szkolenia na miejscu odpowiedzialna była z ramienia firmy REMMERS pani Bettina Wins, która na co dzień prowadzi kontakty z krajami Europy Wschodniej i Arkadi Friesen, Thorsten Kaup z laboratorium REMMERS oraz Michael Lopatin, prezes firmy REMMERS na Ukrainę. Podczas szkolenia uczniowie ZSB zapoznali się z asortymentem firmy REMMERS, poznali historię firmy, kierunki działania i główne produkty. Przedstawiciele niemieckiej firmy, w szczególności pan prezes Michał Reck towarzyszący naszej szkole podczas szkolenia oprowadzili uczestników szkolenia po zakładzie.

Pan Reck przedstawił, jak wygląda linia produkcyjna, centrum doświadczalne i logistyczne. Szczególnie ciekawa była część interaktywna szkolenia, podczas której nasi uczniowie wykazywali się umiejętnościami językowymi posługując się językiem angielskim i niemieckim. Interakcja polegała na tym, by odegrać scenki związane z marketingiem i dystrybucją materiałów budowlanych firmy REMMERS. Były to bardzo pouczające zajęcia, które pokazały uczniom, na czym polega praca przedstawiciela handlowego, bądź budowlańca specjalizującego się w jednej gamie produktów, w tym wypadku firmy REMMERS, które na co dzień stosuje w budownictwie. Ostatnim elementem szkolenia było zapoznanie się z badaniami prowadzonymi przez dział laboratorium zakładu REMMERS.

Uczestnicy szkolenia wzięli udział także w programie kulturowym. Zwiedzili stocznię firmy MEYER w Papenburgu. Specjalizuje się ona w budowie największych na świecie promów pasażerskich, promów śródlądowych, tankowców, kontenerowców i chemikaliowców. Nasi uczniowie podczas zwiedzania zobaczyli, jak wygląda proces powstawania promów, mogących zabrać na swój pokład nawet do 6600 pasażerów. Na koniec pobytu w Löningen polska grupa wybrała się do muzeum filmu i kinematografii, które dysponuje największym tego typu zbiorem na terenie Niemiec.

Był to bardzo udany wyjazd szkoleniowy. Nasi uczniowie zobaczyli nowoczesność marki i produktów firmy REMMERS, wysoką jakość pracy i oddziaływania na środowisko i otoczenie niemieckiego koncernu oraz piękno regionu położonego w Dolnej Saksonii, w pobliżu Bremy i ujścia rzeki Ems do Morza Północnego. Z pewnością nie było to ostatnie zetknięcie się uczniów ZSB z firmą REMMERS. ZSB dziękuje firmie REMMERS za przychylność i rozumienie potrzeby uatrakcyjniania kształcenia, co przekłada się na tworzenie pozytywnego klimatu dla szkolnictwa budowlanego.

© 2017 Zespół Szkół Budowlanych w Poznaniu
DMC Firewall is a Joomla Security extension!