Biblioboxx z Berlina przy ZSB

GaleriaOd 11 października br. przy wejściu do Zespołu Szkół Budowlanych stanęła budka z książkami, która ma zachęcać do czytelnictwa wśród uczniów szkół technicznych i zawodowych. Została wykonana przez niemieckich uczniów szkolnictwa zawodowego z kilku szkół w Berlinie Z inicjatywy niemieckich nauczycieli uczniowie zawodów: technik budownictwa konstrukcji metalowych, stolarz i cieśla, szklarz, malarz i lakiernik, przerobili starą budkę telefoniczną na przenośną budko-wypożyczalnię książek. Elektronik i technik urządzeń systemów energetyki odnawialnej, projektant produktu , logistyk i transportowiec mieli swój wkład przy zmianie wizualnej starej budki telefonicznej na funkcjonalną przenośną budko- wypożyczalnię książek. Pomysłodawca projektu pan dr Konrad Kutt z Berlina z Institut für Nachhaltigkeit in Bildung, Arbeit und Kultur chciał, by stare budki telefoniczne nie trafiły na ,,szrot”, by jako element miast XX w. w unowocześnionej wersji nadal służyły ludziom. Mamy tutaj zatem element historyczny i ekologiczny. Pan Kutt chciał także, by młodzi ludzie nie zapomnieli o czytelnictwie. Wszyscy wiemy, jak mało ludzi czyta książki. Stąd pomysł, by młodzież poprzez taką właśnie budkę zostali zachęceni do częstego czytania książek. Może dzięki temu wzrośnie poziom czytelnictwa także wśród uczniów szkolnictwa zawodowego?

Zachęcamy uczniów, gości ZSB i przechodniów do zajrzenia, wypożyczenia książki i przyniesienia swojej. Biblioboxx ma charakter międzynarodowy, kulturowy, a nawet polityczny. Ma budować partnerstwo pomiędzy krajami Unii Europejskiej poprzez pracę zawodową i czytelnictwo. Biblioboxx stał już we Francji, Niemczech, a w Polsce w takich miastach jak Szczecin i Wrocław. Teraz kolej na Poznań, gdzie przez takie praktyczne akcje będzie promować się szkolnictwo zawodowe i czytelnictwo w kilku miejscach. Jednym z nich jest teraz właśnie ZSB Poznań.

Za projekt z ramienia ZSB odpowiada Dyrektor Szkoły pan Arkadiusz Dratwa, za koordynację projektu w ZSB pod względem języka niemieckiego i opieki nad projektem pan Maciej Jóźwiak, a także pani Alicja Maksymiuk, jako bibliotekarz ZSB.

Szczególne podziękowania dla firmy POL-HOL pana Andrzeja Mocydlarza za przewiezienie budki czytelniczej z Wrocławia do Poznania.

Zapraszamy w tej międzynarodowej inicjatywie zawodowej i do udziału w akcji podwyższenia czytelnictwa wśród uczniów naszej szkoły.

© 2017 Zespół Szkół Budowlanych w Poznaniu
DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd