ERASMUS + Pozyskiwanie kadr zawodowych w gospodarce budowlanej

GaleriaSpotkanie rozpoczynające projekt ERASMUS+ Akcja 02 pt. ,,Pozyskiwanie kadr zawodowych w gospodarce budowlanej” nr projektu 2018-1-DE02-KA202-005210

28 listopada 2018 r. odbyło się pierwsze spotkanie robocze projektu UE Erasmus+, akcja 02 uczestników projektu z 6 krajów: Łotwy, Słowacji, Bułgarii, Rumunii, Polski i Niemiec. Polskę reprezentuje w projekcie Zespół Szkół Budowlanychw Poznaniuoraz Wielkopolska Izba Budownictwa, jako organ prowadzący szkołę. Gospodarzem spotkania był Zakład Kształcenia Ponadzawodowego Przemysłu Budowlanego dla Krajów Berlin i Brandenburgia we Frankfurcie nad Odrą, który jest jednocześnie organizacją, która zawnioskowała, prowadzi i rozlicza projekt. Realizacja projektu przewidziana jest na 15 miesięcy. Zespół Szkół Budowlanych reprezentowali na tym spotkaniu: dyrektor pan Arkadiusz Dratwa, pani wicedyrektor Monika Przybysz i jednocześnie przedstawiciel Wielkopolskiej Izby Budownictwa oraz pan Maciej Jóźwiak – nauczyciel języka niemieckiego. Ponadto Wielkopolską Izbę Budownictwa reprezentowali przedstawiciele z firm: MAŁKOWSKI-MARTECH pan prezes Zenon Małkowski, który jest jednocześnie członkiem Rady WIB oraz firma WUPRINŻ S A reprezentowana przez członka zarządu pana Sławomira Raniszewskiego a także firma BUDMAR reprezentowana przez pana Łukasza Judkowiaka. Celemprojektu partnerskiego jest utworzenie międzynarodowej sieci kształcenia zawodowego z udziałem szkół zawodowych, izb, związków i przedsiębiorstw budowlanych dla pozyskania nowych kadr zawodowych w branży budowlanej w okresie cyfryzacji i komputeryzacji. Każdy z uczestników projektu ma za zadanie utworzyć w swoim kraju sieć powiązań dla sprostania zapotrzebowania, a jednocześnie rozwinąć cyfryzację w budownictwie oraz przeprowadzić analizę kształcenia zawodowego. Przy tej okazji organizacje z poszczególnych krajów mają podjąć się zadania, jak podjąć się odpowiedzialnego kształcenia zawodowego reagując na nowe wymagania rynku, by w przyszłości kształcić nowe, młode kadry według współczesnych trendów mając dostęp do najnowszych trendów branży budowlanej oraz najnowszych technik w kształceniu zawodowym, czyli mówiąc wprost, co zrobić, by kształcenie zawodowe budowlane stało się na powrót atrakcyjne dla młodych ludzi.W ramach spotkania wszyscy uczestnicy projektu przedstawili się, przedstawili także swoje problemy w pozyskiwaniu nowych kadr zawodowych dla branży budowlanej. Niemieccy koledzy przedstawili obecną sytuację na rynku budowlanym oraz perspektywy na następne lata poprzez szczegółową analizę danych z rynku budowlanego. Analizę rynku budowlanego oraz sytuacji kadr w branży budowlanej przedstawili także przedstawiciele firm działających w Niemczech, takich jak BONAVA,czy STRABAG.Pod koniec stycznia 2019 dojdzie do kolejnego spotkania roboczego, tym razem na Słowacji w Żilinie, gdzie uczestnicy projektu zapoznają się z problematyką Słowacji pod względem kształcenia kadr dla branży budowlanej. Omówione zostaną wówczas także zadania, które uczestnicy z poszczególnych krajów mają do tego czasu wykonać. Projekt zakłada także utworzenie sieci powiązań i partnerstw pomiędzy poszczególnymi instytucjami w przyszłości, m.in. wymian szkolnych oraz kolejnych projektów o wymiarze międzynarodowym.

© 2017 Zespół Szkół Budowlanych w Poznaniu
DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd