Bibliobox w ZSB

W piątek 23 listopada 2018 odwiedził ZSB pan Konrad Kutt z Berlina, który dotarł do naszej szkoły dzięki wieloletniemu partnerstwu z organizacjami i szkołami z Berlina i Brandenburgii. Promuje on czytelnictwo poprzez ustawianie w miastach tzw. mobilnych budek z książkami. Wraz z uczniami szkolnictwa zawodowego pozyskuje stare budki telefoniczne i zamienia je w budki z książkami. Stare budki telefoniczne odzyskują nowe życie, po tym jak telefonia przewodowa przeszła ,,do lamusa”. Przy zamianie budki telefonicznej na bibliobox (Bücherbox) biorą udział uczniowie lakiernictwa, stolarstwa, czy zawody powiązane z elektryką i elektroniką. Stara, nowa budka ma również funkcję ekologiczną. Nie dosyć, że stara budka odzyskuje nowy blask, to otrzymuję ona także płytkę solarną, dzięki czemu w nocy jest ona doświetlana. Dyrektor Szkoły pan Arkadiusz Dratwa podejmując gościa z Niemiec potwierdził chęć postawienia takiej budki także przy ZSB. Będzie ona wpisywać się w promowanie czytelnictwa przy ZSB, a także wspieranie idei czytelnictwa wśród uczniów szkolnictwa zawodowego także w wymiarze europejskim. Pan Konrad Kutt należący do niemieckiej federalnej komisji szkolnictwa zawodowego ustawił takie budki już w kilku krajach europejskich. W Polsce stoją takie budki w Szczecinie i Wrocławiu. Poznań będzie trzecim miastem na liście biblioboxu. Na tego rodzaju inicjatywy pozyskiwane są środki europejskie.

Podczas piątkowego spotkania, w którym uczestniczyli także pani Dyrektor Monika Przybysz i Maciej Jóźwiak ustalono warunki przyjęcia przez ZSB biblioboxu dla miasta Poznań. Była także rozmowa o ewentualności wykonania w przyszłości budki na książki na zasadzie projektu z udziałem uczniów niemieckich i ZSB.

Przyjazd budki do ZSB wpisuje się także w obchody 60-lecia ZSB.

© 2017 Zespół Szkół Budowlanych w Poznaniu
DMC Firewall is a Joomla Security extension!