W Muzeum Literackim Henryka Sienkiewicza

GaleriaW dniu 28 marca 2018 r. uczniowie z klasy 2a TAK zwiedzili Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza. Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza to muzeum biograficzne poświęcone Henrykowi Sienkiewiczowi, zlokalizowane w Poznaniu na Starym Rynku 84 (róg ul. Zamkowej). Stanowi oddział Biblioteki Raczyńskich.

Zbiory muzeum stanowią: korespondencja pisarza, rękopisy, zdjęcia, medale, pierwsze wydania poszczególnych dzieł, różnojęzyczne (w tym egzotyczne) przekłady, dzieła sztuki inspirowane twórczością Sienkiewicza. Zbiory sztuki to około 2000 eksponatów. Cennym eksponatem jest m.in. odlew maski pośmiertnej i dłoni pisarza (autor: Franciszek Black, dar Barbary Piaseckiej Johnson). Część wystawy poświęcona jest związkom artysty z Wielkopolską. Muzeum zajmuje kamienicę należącą wcześniej do Jana Baptysty Quadro – twórcy poznańskiego ratusza (przebudował ją w latach 1554-1558). Zachowane są zabytkowe stropy i detale architektoniczne. Ekspozycja zaaranżowana jest jako wypełnienie wnętrz salonowych z przełomu XIX i XX wieku. Jedną z sal wydzielono na pamiątki po związanym z Wielkopolską, Adamie Mickiewiczu.

Wycieczkę dla uczniów ZSB przygotowali nauczyciele: pan Maciej Chojnacki i pani Ewa Grochowska.

© 2017 Zespół Szkół Budowlanych w Poznaniu
Our website is protected by DMC Firewall!