Muzeum Poznańskiego Czerwca 1956

Galeria

„Poznański czerwiec 1956 - Ocalona pamięć”

Zamknij oczy…
Stoisz w centrum Poznania. Z jednej strony Plac Józefa Stalina, z drugiej budynek Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Przed Tobą Zamek Cesarski Wilhelma II, w nim Miejska Rada Narodowa, a za Tobą ulica Armii Czerwonej… To obraz Poznania z lat 50 – tych.

Otwórz oczy…
To niesamowite jak miasto może ograniczać świat. Jesteśmy zaprzyjaźnieni z betonami. Miasto zagłusza wszystko dookoła… hałas ulicy jest tak potężny, że mąci własne myśli, ale nasze myśli były wolne… wsłuchane w historię tego miasta.

We wtorkowe przedpołudnie uczniowie klasy 2 b tak wraz z opiekunami weszli w nieznaną dotąd przestrzeń Muzeum Poznańskiego Czerwca 1956.

Zapoznaliśmy się z przedstawioną w nim historią pierwszego masowego wystąpienia robotniczego w historii PRL-u. Już po przekroczenia progu Muzeum, poczuliśmy atmosferę tamtego dnia… Kroczyliśmy śladami demonstrantów. Całość ekspozycji została przygotowana w taki sposób, że podczas zwiedzania zostaliśmy przeniesieni w realia życia lat 50 tych, a dzięki wykorzystanym multimediom staliśmy się uczestnikami żywej lekcji historii.

Kiedy odchodziliśmy, bogatsi o trochę mądrości… jak echo ciągnęły się za nimi słowa tych co zginęli: „Chleba i Wolności”. Bo to Oni – Robotnicy fabryki im. Józefa Stalina podjęli decyzję… i wprowadzili ją w czyn. Byli prawdziwymi Wojownikami, dzięki Nim możemy dzisiaj żyć w Wolnej Polsce.

Poznań, 17 kwietnia 2018 r.

© 2017 Zespół Szkół Budowlanych w Poznaniu
DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd