Wycieczka szlakiem Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu

GaleriaW związku z projektem edukacyjnym „Rok dla Niepodległej” klasa II a elektromechanik wraz z wychowawczynią p. Grażyną Ryszewską i nauczycielem bibliotekarzem p. Maciejem Chojnackim w niekonwencjonalny sposób zwiedziła 6 lutego b. r. Poznań i Muzeum Powstania Wielkopolskiego. Wycieczka miała na celu przybliżenia uczniom zarówno postaci, jak i postaw związanych z patriotyzmem w Wielkopolsce. Zwiedzanie rozpoczęło się przy słynnym Pomniku Powstańców Wielkopolskich w pobliżu al. Niepodległości. Uczniowie zostali zapoznani z historią powstania pomnika, przyjrzeli się przedstawionym na nim motywom, zapalili znicze.

Przy okazji spaceru ulicami Franciszka Ratajczaka i Stanisława Taczaka można było zapoznać się zarówno z nazwiskiem pierwszego zabitego powstańca, jak też z sylwetką dowódcy powstania.

Przejście przez pl. Wolności stało się okazją do obejrzenia powiększonych zdjęć o tematyce związanej z Powstaniem Wielkopolskim. Z historią wybuchu powstania i postacią jednego z jego inicjatorów uczniowie zapoznali się, schodząc w stronę Starego Rynku ulicą Ignacego Jana Paderewskiego.

Ostatnim, a jednocześnie bardzo ważnym etapem wycieczki było zwiedzenie Muzeum Powstania Wielkopolskiego w Odwachu. Niedawno zostało ono udostępnione zwiedzającym w nowej scenerii – uczniowie mogli np. przymierzyć mundur powstańczy. Muzeum „opowiedziało” historię działań powstańczych, wpisując się jednocześnie w historię Wielkopolski XIX-XX w. i w dzieje narodowe w tym czasie.

© 2017 Zespół Szkół Budowlanych w Poznaniu
Our website is protected by DMC Firewall!