Lekcja historii

Galeria„Przeszłości nie wolno odrzucać ani o niej zapominać.
Ona tkwi głęboko w każdym człowieku, a w tym co zaznał zła tkwi szczególnie mocno”…

W styczniowe przedpołudnie, na lekcji historii uczniowie klas czwartych gościli Pana Szczepana Okonia, członka Związku Represjonowanych Politycznie Żołnierzy Górników. Uczniowie z wielkim zaciekawieniem poznawali historię żołnierzy – górników, którzy w czasach PRL w latach 1949 – 1959 z powodów politycznych, przymusowo wysyłani byli do ciężkich prac w kopalniach węgla kamiennego, uranu oraz do kamieniołomów. Żołnierzy ze służb zastępczych, podobnie jak więźniów, kierowano w najgorsze i najniebezpieczniejsze miejsca kopalni. Czas „służby” wahał się od 24 do 36 miesięcy, a katorżnicza praca trwała nieraz po 16, a nawet ponad 20 godzin na dobę. Szacuje się, że ponad tysiąc z nich zginęło.

Pan Szczepan Okoń stwierdził, że ważne jest, by tych strasznych doświadczeń nie tłumić w sobie, by dzielić się nimi, by przeżycia żołnierzy – górników nie zatarły się w świadomości kolejnych pokoleń… dlatego tak cenne dla uczniów są „Spotkania z Historią”.

Żołnierzom-górnikom należy się szacunek, a pamięć o ich determinacji powinna być pielęgnowana.
Poznań, 18 styczeń 2018 r.

© 2017 Zespół Szkół Budowlanych w Poznaniu
DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd