FIT FOR BIM - konferencja

Fit for BIM

UDZIAŁ W SPOTKANIU ERASMUS + W BELGII

W dniach 24.03 – 27.03.2019 dyrekcja Zespołu Szkół Budowlanych: pan Arkadiusz Dratwa (dyrektor) i pani Monika Przybysz (wicedyrektor) oraz nauczyciele ZSB: Krzysztof Stachowiak, Szymon Buchowski i Maciej Jóźwiak wzięli udział w kolejnym już etapie projektu ERASMUS+ ,,FIT FOR BIM – Kompetencje budownictwa cyfrowego w kształceniu zawodowym i wyższym”, nr projektu 2017-1-DE02-KA202-004205, który tym razem odbył się w Belgii, a dokładniej mówiąc w regionie Belgia Wschodnia. Jest to część Belgii, gdzie na co dzień mówi się po niemiecku. Delegacja projektowa ZSB przebywała w tych dniach w miejscowościach Eupen oraz St. Vith, gdzie wraz z koleżankami i kolegami z kadry nauczycielskiej innych krajów Unii Europejskiej: Belgii, Niemiec oraz Danii przez trzy dni omawiano wdrożenie nowoczesnego kształcenia cyfrowego w zawodach budowlanych i pokrewnych. Wśród głównych tematów było między innymi stworzenie podobnego pakietu lekcyjnego dla wyżej wymienionych krajów, docelowo także wszystkich zainteresowanych krajów UE w zakresie kształcenia z wykorzystaniem metod BIM. Oprócz naszej szkoły w projekcie uczestniczy także Politechnika Poznańska.

W ramach wizyty w Belgii delegacje projektowe zwiedziły szkoły zawodowe w Eupen i St. Vith, gdzie mogły zapoznać się ze specyfiką kształcenia dualnego w Belgii, jak również zobaczyć na jakim etapie jest to szkolnictwo. Przedstawicieli projektu interesowało oczywiście także, jak kreowane jest kształcenie BIM w Belgii. W Eupen pokazano salę kreślarską dla zawodów budowlanych, gdzie uczniowie uczą się w pierwszym roku tradycyjnego kreślenia projektów na desce kreślarskiej, natomiast w późniejszych latach korzystają z technik komputerowych. W St. Vith zaprezentowano z kolei przykład zastosowania mobilnego urządzenia pomiarowego firmy BOSCH do nowoczesnych pomiarów w przestrzeni BIM.

Nasza delegacja ZSB w ramach projektu zwiedziła także miasto Kolonia w Niemczech. Było to już 4 spotkanie w ramach projektu. Wcześniejsze spotkania odbywały się w Berlinie, Aarhus, Poznaniu.

Projekt zostanie zakończony wiosną 2020 r.

© 2017 Zespół Szkół Budowlanych w Poznaniu
Our website is protected by DMC Firewall!