Staż dla uczniów mechaniki i elektromechaniki pojazdowej

Staż dla uczniów mechaniki i elektromechaniki pojazdowej w Centrum Kształcenia Hennickendorf/Niemcy w terminie od 05-25.11.2017, Numer projektu 2017-1-PL01-KA102-036993 Tytuł: „Staż na start”

Staż zagraniczny w Hennickendorf / Niemcy

GaleriaW ramach stażu ERASMUS+ dofinansowany ze środków UE przez NA FRSE w Warszawie grupa 12 uczniów ZSB Poznań klasy drugiej i trzeciej w zawodzie mechanik i elektromechanik trenowało zawodowo w dniach 05.-25.11.2017 w Hennickendorf koło Berlina w Centrum Kształcenia w Hennickendorf koło Berlina. Centrum należy do Izby Rzemieślniczej Ostbrandenburg z siedzibą we Frankfurcie nad Odrą i to ona jest organizacją przyjmującą. Projekt ERASMUS+ prowadzi Wielkopolska Izba Rzemieślnicza w Poznaniu, a Zespół Szkół Budowlanych jest organizacją pośredniczącą. Osobami zaangażowanymi w projekt są: z ramienia WIR w Poznaniu dyrektor WIR Pan Tomasz Wika oraz koordynatorzy; Pani Bogumiła Frąckowiak i Dagmara Jaroszewska. Koordynatorami projektu z ramienia Izby Rzemieślniczej we Frankfurcie nad Odrą są: Madlen Mosig i Agnieszka Sajduk, a koordynatorami ZSB Poznań: Pan Dyrektor Arkadiusz Dratwa oraz Maciej Jóźwiak.

Będąc w Centrum w Hennickendorf nasi uczniowie zapoznali się z systemem kształcenia zawodowego w Niemczech, tzw. Dualsystem, czyli: szkoła- zakład pracy – centrum kształcenia, jako centrum treningu zawodowego. Podczas zwiedzania centrum niemieckiego poznali ofertę kształcenia treningowego dla zawodów mechanicznych, ale także instalatorów, technologów robót wykończeniowych oraz lakierników.

Uczniowie uczyli się w pierwszym tygodniu zajęć stażu zagranicznego spawania metodą MAG-D, czyli z użyciem gazu mieszanego dla cienkich blach. Są to typowe czynności treningowe również dla niemieckich uczniów uczących się w branży mechanicznej. Czas trwania nauki spawalnictwa MAG trwa 5 dni i kończy się egzaminem oraz uzyskaniem certyfikatu Międzynarodowego Związku Spawalniczego DVS, czyli uprawnieniami do spawania na całym świecie.

W czasie wolnym odbywały się zajęcia języka niemieckiego zawodowego, a potem uczniowie korzystają z atrakcji internatu znajdującego się przy Centrum Kształcenia, m. in. sali fitness.

W drugim i trzecim tygodniu pobytu na stażu nasi uczniowie uczyli się obsługi systemu BOSCH podczas diagnozy silników OTTO i DIESEL, poznawali najważniejsze części mechaniczne i czujniki w praktyce z pomocą systemu BOSCH, odczytywali diagramy z użyciem oscyloskopu i multimetra, badali z pomocą sondy lambda spaliny, a także poznawali poszczególne rodzaje wtrysków silnikowych oraz szczelność wtrysków.

W weekendy 11 i 12 oraz 18 i 19. 11.2017 nasi uczniowie w ramach programu kulturowego zwiedzali Berlin i Poczdam. Uczniowie nasi byli m. in. w starej części Berlina, zwiedzali Reichstag, byli w Pałacu Cecilienhof w Poczdamie, gdzie podpisano pakt pokojowy po II Wojnie Światowej, a także w Dzielnicy Holenderskiej i Centrum Europejskim i Ka-de-We w Berlinie Zachodnim. Nasi uczniowie postanowili także trochę zrelaksować się i w godzinach popołudniowo-wieczornych 19.11.2017 byli na Tropical Islands w Krausnick.

W III tygodniu zajęć stażu uczniowie przenieśli się do hali z silnikami DIESLA. Tutaj poznawali części silnika oraz czujniki związane z działaniem silników DIESLA. Wielką atrakcją było mierzenie szczelności objętości zwrotnej paliwa podczas działania rozgrzanego silnika. Ponadto nasi uczniowie poznali cztery rodzaje wtrysków w tychże silnikach. Prace połączono również z wykorzystaniem testerów BOSCHA. 20.11.2017 naszych uczniów odwiedziły także w ramach wizyty monitorującej przedstawicielki Wielkopolskiej Izby Rzemieślniczej w Poznaniu, jako organizacja wysyłająca, Izby Rzemieślniczej we Frankfurcie nad Odrą, jako organizacja przyjmująca. Podczas spotkania z uczniami, niemiecki instruktorem i koordynatorem projektu dla ZSB Panem Maciejem Jóźwiakiem wymieniono poglądy na temat stażu naszych uczniów w Hennickendorf. 25.11.2017 uczniowie nasi udadzą w drogę powrotną do Poznania, po 3 tygodniach stażu.

© 2017 Zespół Szkół Budowlanych w Poznaniu
DMC Firewall is a Joomla Security extension!