Staż dla uczniów mechaniki i elektromechaniki pojazdowej

Staż dla uczniów mechaniki i elektromechaniki pojazdowej w Centrum Kształcenia Hennickendorf/Niemcy w terminie od 05-25.11.2017.
Numer projektu 2017-1-PL01-KA102-036993 Tytuł: „Staż na start”

GaleriaInformacje z pierwszego tygodnia stażu

W ramach stażu w Niemczech grupa 12 uczniów klasy drugiej i trzeciej w zawodzie mechanik i elektromechanik trenuje zawodowo w Centrum Kształcenia w Hennickendorf koło Berlina. Centrum należy do Izby Rzemieślniczej Ostbrandenburg z siedzibą we Frankfurcie nad Odrą. Projekt ERASMUS+ prowadzi Wielkopolska Izba Rzemieślnicza w Poznaniu, a Zespół Szkół Budowlanych jest organizacją pośredniczącą. Będąc w Centrum w Hennickendorf nasi uczniowie zapoznali się z systemem kształcenia zawodowego w Niemczech, tzw. Dualsystem, czyli: szkoła- zakład pracy – centrum kształcenia, jako centrum treningu zawodowego. Podczas zwiedzania centrum niemieckiego poznali ofertę kształcenia treningowego dla zawodów mechanicznych, ale także instalatorów, technologów robót wykończeniowych i lakierników.

Uczniowie uczą się w pierwszym tygodniu zajęć stażu zagranicznego spawania metodą MAG-D, czyli z użyciem gazu mieszanego dla cienkich blach. Są to typowe czynności treningowe również dla niemieckich uczniów uczących się w branży mechanicznej. Czas trwania nauki spawalnictwa MAG trwa 5 dni i kończy się egzaminem oraz uzyskaniem certyfikatu Międzynarodowego Związku Spawalniczego DVS, czyli uprawnieniami do spawania na całym świecie.

W czasie wolnym odbywają się zajęcia języka niemieckiego zawodowego, a potem uczniowie korzystają z atrakcji internatu znajdującego się przy Centrum Kształcenia, m. in. sali fitness.

 Informacje z drugiego tygodnia stażu

W drugim tygodniu stażu w dniach 13-17.11.2017 r w Centrum Kształcenia w Hennickendorf / Niemcy w ramach projektu ERASMUS+ realizowanego przez Wielkopolską Izbę Rzemieślniczą w Poznaniu wraz z Zespołem Szkół budowlanych im. Rogera Sławskiego uczniowie klas 2-3 w zawodzie mechanik i elektromechanik uczą się diagnostyki pojazdowej z silnikami benzynowymi OTTO. W ramach diagnostyki poznają zasady korzystania z diagnostyki komputerowej systemu BOSCH, uczą się obsługi sondy Lambda w ramach badania spalin podczas działania silnika, poznają również rodzaje wtrysku dla silników benzynowych.

Informacje z trzeciego tygodnia stażu

W III tygodniu zajęć stażu uczniowie przenieśli się do hali z silnikami DIESLA. Tutaj poznawali części silnika oraz czujniki związane z działaniem silników DIESLA. Wielką atrakcją było mierzenie szczelności objętości zwrotnej paliwa podczas działania rozgrzanego silnika. Ponadto nasi uczniowie poznali cztery rodzaje wtrysków w tychże silnikach. Prace połączono również z wykorzystaniem testerów BOSCHA. 20.11.2017 naszych uczniów odwiedziły także w ramach wizyty monitorującej przedstawicielki Wielkopolskiej Izby Rzemieślniczej w Poznaniu, jako organizacja wysyłająca, Izby Rzemieślniczej we Frankfurcie nad Odrą, jako organizacja przyjmująca. Podczas spotkania z uczniami, niemiecki instruktorem i koordynatorem projektu dla ZSB Panem Maciejem Jóźwiakiem wymieniono poglądy na temat stażu naszych uczniów w Hennickendorf . 25.11.2017 uczniowie nasi udadzą w drogę powrotną do Poznania, po 3 tygodniach stażu.

Relacja z wycieczek

Nasi uczniowie mechanicy i elektromechanicy z klas 2-3 przebywając na stażu zawodowym w ramach ERASMUS+, który realizowany jest przez Wielkopolską Izbę Budownictwa wraz z naszą szkołę zwiedzali w dniach 11 i 12.11.2017 Berlin. Wśród wielu atrakcji zwiedzili m.in. Muzeum Motocykli NRD, Classic Remise – czyli garaż samochodów starych i luksusowych, Stadion Olimpijski, gdzie na co dzień gra Hertha Berlin, Muzeum Techniczne. Ponadto nasi uczniowie byli w Reichstagu, czyli w niemieckim parlamencie. Jedną z największych atrakcji była wycieczka statkiem po rzece Szprewa w Berlinie.

W weekend 18 i 19. 11.2017 nasi uczniowie w ramach programu kulturowego zwiedzili Poczdam, a także zachodnią część Miasta Berlin. Uczniowie nasi byli m. in. w Pałacu Cecilienhof, gdzie podpisano Pokój po II Wojnie Światowej, a także w Dzielnicy Holenderskiej i Centrum Europejskim i Ka-de-We w Berlinie Zachodnim. Nasi uczniowie postanowili także trochę odpocząć i w godzinach popołudniowo-wieczornych byli na Tropical Islands w Krausnick.

© 2017 Zespół Szkół Budowlanych w Poznaniu
Our website is protected by DMC Firewall!