8 maja obchodzimy Ogólnopolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. Święto to zostało zainicjowane w 1985 roku przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich.
Słowo biblioteka pochodzi z języka greckiego (biblos = książka, theke = składnica). Za najstarszą na świecie uważa się sumeryjską bibliotekę świątynną w Nippur, która powstała w XXVI w. p.n.e. Jej zbiory stanowiły tysiące glinianych tabliczek, na których znajdowały się sumeryjskie dzieła literackie, teksty ekonomiczne i leksykalne.
W Polsce pierwszym urzeczywistnieniem idei biblioteki narodowej była Biblioteka Publiczna Załuskich założona i otwarta w 1747 roku w Warszawie przez braci Józefa i Andrzeja Załuskich. Zgromadzone w niej zbiory, liczyły na początku blisko 200 tysięcy woluminów i 10 tysięcy rękopisów, dzięki czemu była największą książnicą publiczną w Europie w XVIII wieku. W 1794 roku dysponowała już 400 tysiącami woluminów.
W XXI w. obok tradycyjnych bibliotek publicznych, szkolnych, pedagogicznych, naukowych i narodowych możemy również korzystać z zasobów cyfrowych bibliotek, które oferują nam dostęp do zdigitalizowanych wersji wszelkich zasobów bibliotecznych.
270 lat temu otwarto pierwszą polską Bibliotekę Narodową.