Historia i patron szkoły

Zespół Szkół Budowlanych to Technikum i Branżowa Szkoła I Stopnia. Historia ZSB sięga 1959 roku i trwa nieprzerwanie do dzisiaj. W tym czasie szkoła rozwijała się i zdobywała doświadczenie, żeby dzisiaj stać się jedną z najlepszych szkół branżowych, która uczy przyszłych specjalistów!

Więcej niż szkoła

Wszyscy musimy mieć jakieś marzenia. I nadzieję, że możemy osiągnąć coś więcej, niż mamy. – Cecelia Ahern

BudowlAnka to coś więcej niż szkoła… To miejsce spotkań, wydarzeń branżowych, wycieczek zagranicznych, praktyk w polskich oraz międzynarodowych firmach. 

Pomagamy odkryć i rozwijać talenty naszych uczniów, dla których szkoła to także miejsce poznawania ludzi i nawiązywania przyjaźni.

21.09.1959 r

Zarządzeniem Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych została otwarta Zasadnicza Szkoła Budowlana
dla Pracujących Poznańskiego Zjednoczenia Budownictwa. 

21.09.2021 r.

BudowlAnka jest jedną z najlepszych szkół branżowych
w Poznaniu. Otrzymała wiele nagród i wyróżnień. Została wyróżniona zarówno przez Ministerstwo Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych, jaki i przez Ministerstwo Edukacji.

Roger Sławski

Roger Sławski – Patron Zespołu Szkół Budowlanych

„Podobnie jak ojciec, Roger uczęszczał do renomowanego Gimnazjum św. Marii Magdaleny w Poznaniu z kolegami, z których wielu zapisało się w historii miasta, jak na przykład Cyryl Ratajski, przyszły prezydent Poznania.
Roger odziedziczył po swojej babce Matyldzie uzdolnienia artystyczne,
a po ojcu prawniku dewizę życiową:
PEWNOŚĆ – GWARANCJA – ZAUFANIE.
Udało mu się przekonać rodziców, aby zgodzili się na studia architektoniczne, a nie według rodzinnej tradycji prawnicze.”

 

Ile razy biegnąc na tramwaj przy „Bałtyku” mijaliście pawilon MTP u zbiegu ul. Grunwaldzkiej i Roosvelta do którego przytwierdzona jest ta piękna biała wieżyczka – czyli Mała Iglica? Czy w ogóle zwróciliście na nią uwagę? Jak często punktem spotkania ze znajomymi były Aleje Niepodległości przy Domu Studenckim „Hanka”? Albo czy będąc w grudniu na Jarmarku Bożonarodzeniowym przy Placu Wolności zwróciliście uwagę na Hotel Bazar?

Te i inne budynki projektu Rogera Sławskiego mijamy na ulicach Poznania praktycznie codziennie. Nie zwracając na nie szczególnej uwagi, zagonieni codziennymi sprawami, nie zastanawiamy się nawet nad tym kto je zaprojektował i dlaczego właśnie w tym miejscu się znajdują. A przecież każde z tych miejsc aż pachnie historią, nie tylko zamierzchłych czasów, ale też wszystkich ludzi, którzy kiedykolwiek wcześniej byli z tymi miejscami związani.

Oczywistą więc rzeczą okazał się wybór Rogera Sławskiego na patrona naszej szkoły. Nie tylko dlatego, że ten zacny człowiek był zawodowo związany z budownictwem, ale również po to, aby przybliżyć nieco jego sylwetkę poznaniakom i pokazać, jak wiele jako społeczeństwo zamieszkujące stolicę Wielkopolski jemu zawdzięczamy.

Ale od początku…

Roger Sławski urodził się 24 marca 1871 roku w Poznaniu.  W 1891 ukończył Gimnazjum św. Marii Magdaleny w Poznaniu, a następnie studiował architekturę w Królewskiej Wyższej Szkole Technicznej w Charlottenburgu, którą ukończył w 1895 otrzymując wraz z dyplomem srebrny medal.

Do 1897 odbywał praktyki budowlane w Marburgu i Karlsruhe wygrywając liczne konkursy. W latach 1900–1904 pracował w ministerstwie robót publicznych w Berlinie, po czym powrócił do Poznania i otworzył własne biuro projektowe.

W 1920 został naczelnikiem Wydziału Budowlanego w Ministerstwie byłej Dzielnicy Pruskiej, zaś po likwidacji ministerstwa przejął identyczne stanowisko w Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu. W 1927 oficjalnie przeszedł na emeryturę, ale nadal pozostawał czynny zawodowo. W 1929 jako naczelny architekt PeWuKi zorganizował
i kierował specjalną pracownią architektoniczną, która miała na celu opracowanie pełnego planu urbanistycznego i architektonicznego terenów wystawowych.

W 1948 otrzymał nagrodę artystyczną miasta Poznania, w 1951 został na krótko projektantem Międzynarodowych Targów Poznańskich, a w latach 1951–1953 kierował biurem projektowym Pracowni Konserwacji Zabytków w Poznaniu.

Zmarł w Poznaniu, pierwotnie pochowany na cmentarzu na Junikowie. W 2017 dzięki staraniom naszej szkoły grób został przeniesiony na Cmentarz Zasłużonych Wielkopolan.

Patron to nie tylko symbol…

Wybór Rogera Sławskiego na patrona naszej szkoły wniósł nowe zwyczaje i tradycje w mury BudowlAnki.
Poza oficjalnymi uroczystościami, jak choćby odsłonięcie tablicy w dniu 22 marca 2024 r. – na murze kamienicy przy ul. Kościuszki, w której swego czasu mieszkał R. Sławski, dzieje się wiele rzeczy bezpośrednio związanych z życiem i twórczością naszego Patrona.

Spacery, konkursy plastyczne, gry miejskie, inscenizacje szkolnego teatru, to tylko niektóre aktywności naszych uczniów, biorących chętnie udział w wydarzeniach, których tematem przewodnim jest R. Sławski. Dzięki temu młodzież naszej szkoły doskonale zna budynki jego projektu, potrafiąc przy tym doskonale zlokalizować je w Poznaniu i streścić historię ich powstania co najmniej w kilku zdaniach. Jest to nasz mały – wielki sukces.

(Tekst: Joanna Pera)

Bibliografia:

  • Sławska – Pawłowska „Album Rodzinny Rogera Sławskiego. Historie Ziołeckich, Sławskich i Czaplów”
    – Wydawnictwo Miejskie Poznania, Poznań 2021
 

 

Do najbardziej rozpoznawalnych budowli projektu Rogera Sławskiego należą:

Pawilon Reprezentacyjny – dzisiejsza Mała Iglica MTP u zbiegu ulic Grunwaldzkiej i Roosevelta

Pałac Rządowy – dzisiejsze Collegium Heliodori Święcicki przy ul. Grunwaldzkiej

Dom Studencki „Hanka” – przy Alejach Niepodległości

Siedziba Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk – przy ul. Mielżyńskiego

Pałac Sztuki – dzisiejsze Collegium Anatomicum przy ul. Śniadeckich

Hotel Bazar – skrzydło od Placu Wolności

Budynek UNION – róg ulicy 3 Maja i Placu Wolności

Zbuduj swoją przyszłość

Zapisz się do nas i odkryj tajniki swojego wymarzonego zawodu. Wybierz kierunek dla siebie, a my pomożemy Ci spełnić marzenie i stać się specjalistą w swojej dziedzinie!